На 29 Октомври 2019 г. Euro-BioImaging консорциум беше официално признат от Европейската Комисия като ERIC (Европейски Изследователски Инфраструктурен Консорциум) и България е една от членовете основателки на консорциума. Euro-BioImaging консорциум започва да функционира напълно през Декември 2019. https://www.eric-forum.eu/2019/11/07/euro-bioimaging-is-officially-an-eric/
На 15 ноември 2019 г. в Института по молекулярна биология „Акад. Р. Цанев“ бе представена новозакупената конфокалната микроскопска система Andor Dragonfly500, която е сред най-съвременните комбинирани системи за микроскопски изследвания на живи клетки. Закупуването на тази система бе възможно благодарение на финансиране от Националната пътна карта за научна инфраструктура. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, учени и журналисти.
На 16 декември 2019 г. бе подписано споразумение между Министерството на образованието и науката и Института по молекулярна биология „Акад. Р. Цанев“ за финансиране на изграждането на Център за съвременна микроскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите в размер на 1 670 000 лева зa 2019/2020 г.
В Центърът за съвременна микроскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите бе инсталиран ZEISS LSM 980 with Airyscan 2 с възможности за провеждане на airyscan супер-рaзделителна микроскопия. Закупуването бе осъществено с Грант от Националната Пътна Карта за Научна Инфраструктура.
Петима български учени ще получат финансиране по договор с Българската национална пътна карта за научна инфраструктурa през 2022 г., за да проведат свой експерименти в Центърът за съвременна микроскопия. Те трябва да кандидатстват за достъп до чрез портала на Euro-BioImaging и да преминат процеса на оценяване от Euro-BioImaging. След това те ще получат до 6000 лв, за да извършат свои експерименти в Центъра за съвременна микроскопия.
В Центърът за съвременна микроскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите бе инсталирана STELLARIS 8 STED микроскопска система с възможности за провеждане на супер-рaзделителна микроскопия на базата на стимулирано потискане на емисиите (STED) както и на FLIM, FRET и FCS. Закупуването бе осъществено с Грант от Националната Пътна Карта за Научна Инфраструктура.
В Центърът за съвременна микроскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите бе инсталиран ZEISS SteREO Discovery.V20 стерео микроскоп. Закупуването бе осъществено с Грант от Националната Пътна Карта за Научна Инфраструктура.
В Центърът за съвременна микроскопия за фундаментални и приложни изследвания в областта на биологията, медицината и биотехнологиите бе инсталиран PicoQuant FLIM за ZEISS LSM 980 система с възможности за провеждане на FLIM, FRET и FCS. Закупуването бе осъществено с Грант от Националната Пътна Карта за Научна Инфраструктура.